Jak jsem si začala MÝT VLASY ŽITNOU MOUKOU!

87 komentáře

Nezbývá už moc věcí, které bych ve svém ekoživotě ještě nezkusila.

Je skoro půlnoc, když se otevřou dveře do koupelny a manžel si mě otráveně změří: „Mohla bys už laskavě jít taky spát?!“ Ohlédnu se po něm jako zraněná laň. Vprostřed noci sedím ve vaně a z mokrých vlasů mi na záda stékala mazlavá moučná břečka.

„Já si tady jenom meju vlasy… žitnou moukou…“

****

Nedávno jsem si přinesla z knihovny pár čísel Pravého domácího časopisu a hned první jsem zhltla do posledního článku. To mi není podobné. Časopisy si obvykle nedokážu vychutnávat jako relax, když do nich sama píšu. Tentokrát jsem ale s hrůzou zjistila, že tenhle časák mě opravdu zajímá.

Proč s hrůzou? Protože je to PRAVÝ DOMÁCÍ ČASOPIS. Recepty s pohankou, celostní medicína, bylinky, výchova dětí v osobnosti…chápete. Celý večer jsem musela přemýšlet, jestli je dobře, že jsem se za poslední čtyři roky až TOLIK změnila. Nestřídám jenom jeden extrém druhým? Vedla jsem v časopise sexporadnu a po práci chodila relaxovat do obchodů s oblečením, teď mi největší radost dělá výroba kefíru a že mám zásobu vlastního česneku. Je to normální?! Kdy, proč a jak se tohle stalo!?!

Někdy nad ránem jsem došla k závěru, že má osobnost sice prošla dramatickými změnami, ale radikál se ze mě snad nestal. Ještě jsem nezkusila veganství ani stavět dům ze slámy, mám auto i myčku na nádobí a dosud jsem se neuvázala k žádnému stromu. Prostě mám – no bóže – ráda přírodu a nechci jí zbytečně ubližovat.

A tak jsem si v Pravém domácím časopise znovu přečetla článek o mytí vlasů žitnou moukou a vypravila se do špajzu. Uplácat lžíci žitné mouky s troškou teplé vody je přece otázka minuty. A zase té naší planetě i svému chemií bombardovanému tělu o něco odlehčím.

Foto: Sláma v botách

Netvrdím, že to musí být zrovna žitná mouka na chleba. Já jenom jinou neměla. Foto: Sláma v botách

*****

Úterý aneb aplikace první

S moučnou kašičkou odcházím do koupelny a natěšeně napouštím vanu. Poslední dobou jsem přišla na chuť lázni s mořskou solí z Mrtvého moře (DM drogerie), lžící kokosového oleje a pár kapkami růžovo-čajovníkové esence (dezinfekce a omamná vůně v jednom, devaterokviti.com). Rochním se třeba hodinu a vylézám  s pocitem, že ani jako mimino jsem nemohla být hebčejší. „Lepíš“, shrnuje ten pocit manžel. Samozřejmě vůbec ničemu nerozumí.

Svou dnešní rochnící lázeň hodlám zakončit novým rituálem, aplikací žitného „šamponu“.

Návod na mytí vlasů bez šamponu (No Poo Method) jen pomocí žitné mouky je blbuvzdorný: lžíci bílé žitné mouky smíchané s 3 až 5 lžícemi teplé vody naneste do mokrých vlasů, nechte minutku dvě působit a důkladně opláchněte.

Foto: Sláma v botách

Žmolkovitá konzistence je znakem ledabylého rozmíchání, typického pro lidi, co moc spěchaj, že, Veroniko? Foto: Sláma v botách

Jsem statečná holka, která už hodně zkusila. Prádlo si peru v mýdlovém slizu a umím upéct chleba. Kompostuju, hnojím vlastními prostředky. Nebojím se patlat v čemkoliv. Takže když si na hlavu nanáším žitnou pastu, vlastně mi to dělá dobře. Břečka nepění jako šampon, zato se při kontaktu s mokrou hlavou stává zajímavě mazlavou a kluzkou. Jako by mi v salonu aplikovali drahou výživnou masku tajné receptury. Až na to že tahle stojí nula nula prd. Cítím vůni chlebového těsta, má oblíbená! Vizualizuju si, jak se výživné látky z žita právě vpíjejí do mých polodlouhých přírodních špinavě blond vlasů a lituju, že jsem si pasty neumíchala ještě víc. Ten pocit, jak mi matlavá konzistence protéká skrz prsty a pramínky vlasů… až zvrhle orgastické. (Mám za sebou tu hodinovou lázeň v éterických olejích…).

Foto: Sláma v botách

Vidíte to blaho? Foto: Sláma v botách

*****

Tímto momentem bohužel to příjemné skončilo. Následuje pasáž, při níž mě v koupelně přistihl muž. Jedna věc totiž je, mouku do vlasů nanést. Druhá věc ale je, jak to ZATRACENÉ TĚSTO DOSTAT Z VLASŮ PRYČ!! Sprchuju si hlavu a zděšeně zjišťuji, že žitná pasta na vlasech nějak drží. Chci si vlasy pročesat prsty, ale drhnou, jsou těžké a plné žitného bláta. Najednou mi naskočí obrázek, jak mi po zadělávání těsta na chleba nejdou umýt ruce a musím je od zbytků drhnout kartáčkem. PROBOHA. Mám na hlavě žitné těsto a možná vůbec nepůjde smejt!!!

„Kubo, já nevím, jak to mám umejt…“ špitnu před manželem, který se tváří, že se asi přeslechl. „Proč sis dávala na hlavu mouku?“ „Protože to psali v časopise.“

*****

Voda ve vaně se barví do béžova, jak vlasy dál urputně oplachuju. Na hladině se usazují žitná zrníčka. Mám toho dost. Ušetřené peníze za šampon přece nevěnuju vodárnám! V určitý moment prostě s omýváním hlavy naštvaně seknu. Jestli se ráno probudím s těstem na hlavě, Pravý domácí časopis (nesmyslů) zase pěkně odnesu zpátky do knihovny.

Nakvašeně lezu z vany a v hlavě už si sepisuju naštvaný mail do redakce, když si najednou všímám, jak v zrcadle vypadá moje hlava. Vypadá úplně normálně umytě. Tak beru do ruky hřeben. Hle, vlasy se dají rozčesat a na dotyk se také jeví jako po běžném mytí. To mě poměrně uklidní! Sice hřebenem vyčesávám i trochu mouky, ale možná je to jenom pocit, kdoví.

O chvíli později už lezu s mokrou hlavou k manželovi pod peřinu. „Asi jsem to smyla,“ cítím potřebu ho uklidnit. „V nejhorším budeš ptákům připomínat krmítko,“ zívne on a usne.

Foto: Sláma v botách

Snad je ta břečka konečně dole aneb vlasy po domytí. Foto: Sláma v botách

*****

Ráno.

Sotva rozlepím oči, letím do koupelny. Před zrcadlo.

Nemám na hlavě žádné afro ani slepence. Úleva. Vlasy vypadají dobře. Ty vlasy vlastně vypadají naprosto dobře! Jsou umyté a hladce se rozčesávají. A nepadá z nich žádná mouka…

Prohlížím se a najednou cítím příliv dobře známého pocitu vítězství. Jako když vytahuju z trouby chleba nebo si ze zahrady vezu bednu plnou dýní. Tohle je, přátelé, jednoznačně triumf. Vlasy jsou hebké, nepoletují ani nejsou mastně těžké. Nevoní chlebem ani žádnou šamponovou chemií. Jsou to prostě vlasy. „To jsem kočka, viď?“ skáču zase zpátky do postele. “ Právě se zrodil nový člověk. Nová, ještě přírodnější manželka.

Foto: Sláma v botách

Zde výsledek přírodního procesu. Foto: Sláma v botách

*****

Neděle aneb hlava zase pomazaná

Dny od úterního mytí se nesou ve svátečním duchu. Jako bych vyhrála olympiádu, jako bych něco opravdu významného dokázala. Nabízí se i srovnání se spokojenou zákaznicí, která se vrací od kadeřníka s novou barvou nebo sestřihem. Až na to, že já si to zařídila sama, ekologicky a zadarmo. Furt se vlasů dotýkám, zkoumám se v zrcadle a kochám proměnou. Nebrala jsem sliby, jaké zázraky No Poo metoda umí, úplně vážně, teď ale začínám na žitné pomazání taky přísahat. Nemůžu se dočkat dalšího mytí, vlasy ale vypadají i po čtyřech dnech dobře. Nemastí se. V pátek ráno si je trochu nakulmuju a vlny mi vydrží až do sobotního večera, aniž použiju lak. No není to… k naštvání? 😉

Obvykle si hlavu musím čtvrtý den mýt a stejně už je poslední den háro vhodné leda do culíku. Tentokrát ale běhám ještě v sobotu s rozpuštěnou hlavou. V neděli ráno si ji jdu umýt jen proto, že chci o žitném zázraku napsat tenhle článek a potřebuju fotky.

Pohledem zase zavadím o Pravý domácí časopis. Redaktorka, která na svých vlasech testuje No Poo metodu dlouhodobě, nešetřila chválou. Věřím jí každé slovo.

Jen jedno bych v jejím článku doplnila: Až začnete z vlasů žito smývat, buďte OPRAVDU TRPĚLIVÍ. A raději k tomu nevolejte partnera.

Foto: Sláma v botách

O mytí vlasů žitem jsem poprvé slyšela v létě, ale měla jsem nakoupené zásoby šamponu, tak informace zapadla. Teď mi šampon konečně došel a já na žito zase narazila. Foto: Sláma v botách, reprint z Pravého domácího časopisu, č. 1/2015

Foto: Sláma v botách

Redaktorka jako první zkoušela mytí vlasů pomocí jedlé sody a octa, později přešla na žito, což jí vyhovovalo víc. I mně se žitná metoda zdá jednodušší. Foto: Sláma v botách, reprint z Pravého domácího časopisu, č. 1/2015

Foto: Sláma v botách

A kdo by chtěl jít v experimentech ještě dál, tady jsou další No Poo nápady. Foto: Sláma v botách, reprint Pravý domácí časopis, č. 1/2015

****

DOVĚTEK O VLASECH  a čiště osobní úvaha, co můžete od No Poo čekat VY

Nemůžu vám nijak zaručit, jak na mytí žitem zareagují vaše vlasy. Ty moje už dlouho neznají jiný přípravek než šampon, ony ani já tak nejsme zhýčkané šamponovými vůněmi a kdovíjakými výživnými látkami. Ale naštěstí ani vyčerpávané agresivními složkami, které vlasová kosmetika taky hojně využívá (například ty vůně). Vlasy na jednu stranu ničí a na druhou se to pak snaží dohánět speciálními pečující složkami. Začarovaný kruh, který ještě zhoršuje smog ve vzduchu, kulmování, fénování, žehlení, barvení. Vlasy pak přímo prosí o speciální péči. Jsou vysušené, přitom se mastí jako o život. Další začarovaný kruh.

Můžete z ně vystoupit díky No Poo metodě? Dle mého: ano i ne. Moje osobní kratičká zkušenost (a dlouhodobé zkušenosti jiných fanynek mytí vlasů bez šamponu) je velmi pozitivní, jenže můj přístup k vlasům a péči o ně se změnil už dřív. Nedávám jim moc zabrat a už dlouhou dobu pozoruju, jak se jejich kvalita zlepšuje. Pro mě je No Poo metoda tou poslední třešničkou na dortu. Nevím ale, jak na čistě přírodní mytí hlavy zareagují vlasy barvené, foukané, lakované atd. Něco mi říká, že i jim se musí ulevit. Bude ale pouze tahle změna stačit k tomu, aby se začarovaný kruh vašich lámavých / mastících se / pomalu rostoucích / poletujících / mdlých vlasů konečně porušil ? Nebude to náhodou vyžadovat změn víc…? A máte odvahu do nich jít?

Tři roky používám na hlavu už jenom přírodní šampon. Žádné kondicionéry, masky ani tužidla. Když výjimečně použiju lak na vlasy, mám večer nepříjemný pocit, že si ty akryláty a isobutany otírám do polštáře, na kterém pak ležím obličejem a dýchám.

Nejsem na své vlasy moc náročná, nemám žádné superháro ani jemné chmýří, vlasy se mi mastí tak po čtyřech dnech. Mockrát mi lidé pochválili barvu a ptali se, jaký odstín od jakého výrobce používám. Žádný, vlasy nebarvím. Svůj přirozený odstín jsem ale docenila až poté, co jsem si prošla barvením na černo, zrzavo, melíry i platinovou blond a musela pomocí kondicionérů a dalších pomůcek řešit, co s těmi lámavými suchými vlasy dělat. Občas ještě sáhnu po kulmě, ale je to už spíš výjimka. Objevila jsem kouzlo nošení klobouků a naučila se jednoduchý účes s pinetkami, když hlava nevypadá dost repre na prezentaci v rozpuštěném stavu. Vlasy nikdy nefénuju, na chození spát s mokrými jsem zvyklá od dětství a otužuju takhle i svou malou dceru. Neprotestuje, nemarodí.

Nedávám svým vlasům prostě nijak zabrat, a tak jim ani nedopřávám žádnou spešl péči. Možná by vypadaly líp, kdyby ji měly, byly by bohatší a zářivé jako z reklam na šampony. Jenže vy snad věříte, že modelky takové vlasy v reálu opravdu mají?

Jestli mým vlasům a mému dobrému pocitu z nich někdy něco skutečně pomohlo, tak víc je šetřit. Chtít od nich to, co mi mohou dát. Netrvat každý den na vlnách, když mám vlasy rovné. Míň stresu, míň chemie na hlavě i v jídle. A nošení klobouků má fakt něco do sebe.:)

Na šamponu, který jsem doteď používala, stojí nápis No silicone, no parabens. Ale výčet složení je pořád dost dlouhý a já si nikdy nenašla čas jednotlivé položky zkontrolovat. Záleží na tom, když jde jenom o blbý šampon, kterým si čas od času spláchnu vlasy?

Mně záleží. Kdo jednou vidí, jaké výsledky má prorážení začarovaných kruhů, prostě musí jít pořád dál a dál.

© Ať nám rostou!

 

Foto: Sláma v botách

Žitem vymydlená. No styling, no make-up, jen přírodní složky.  Foto: Sláma v botách

 

87 thoughts on “Jak jsem si začala MÝT VLASY ŽITNOU MOUKOU!

  1. Chi chí, hezky jsem se pobavila, nad žitným zázrakem už také přemýšlím, právě mi v lednici kyne pšenično-žitný chléb, peču jednou týdně, tak na hlavu se dá něco bokem 🙂 Děkuju a jsem ráda, že píšete už tak dlouho, ráda si sem v budoucích volných chvílích skáknu na počteníčko ke kafi.

    • Počteníčko ke kafi je skvělý nápad, nedoporučuju při této příležitosti pouze články Invaze slimáků zahájena a Radši slepičí polévku než slepičí hnojivo. Až se k nim pročtete, pochopíte proč. 🙂 pěkný den!

  2. Diky za vtipny clanek!
    Prehanis 🙂 mne se mouka vymyva dobre, a to mam vlasy huste. Myju si ale vlasy v predklonu (stojim pred vanou ci sprchacem oblecena, jen hlavu nad vanou), vymyvam silnym proudem vody a zitnou kasicku delam ridkou…asi jako klasicky sampon. Zadny beton to neni.
    Jooo kdyz jsem detem vyrabela domaci play doh, fuj to z rukou nejdrive neslo. Jenze tam byl pomer mouky a vody opacny nez u „samponu“. Nakonec z toho byla prima modelina, ale proces vyroby, moje nervy (nejsem zadna zdatna pekarka).
    Jinak obycejny sampon si vymyvam 2x dele, protoze mi vadi parfemace. Takze u nas zito setri dokonce i vodou 🙂
    At ti rostou!

    • Přehánění je mé druhé jméno. 🙂 Já jsem na poprvé použila celozrnnou mouku a vytvořila poměrně hustou konzistenci – dodržování přesných návodů mi opravdu jde – , podruhé už jsem byla jen mile potěšená, že to vlastně není takové drama (s moukou bílou a těkutější konzistencí). Ale určitě oplachuju víc než po šamponu.
      Play doh by mě zajímala, modelína je samozřejmě hit i u nás, z víc důvodů jsme ji ale koupila jenom dvakrát a už to víckrát v plánu nemám. Momentálně mám nervy zklidněné, možná bych to teda zkusila. 🙂

  3. No poo metodu jsem sice ještě nezkoušela, ale jak píšeš – pomalu se k ní propracovávám … Nejdřív jsem vysadila silikony a sulfáty, pak jsem přestala fénovat, žehlit a kulmovat a nakonec už ani nepotřebuju takovou věc, jako je maska na vlasy… Pořád mě odrazoval ocet, páč ten od malička nesnáším, už jen ten zápach, fuj! Ale mouka, to je jiná! Jdu o tom přemýšlet, díky za inspiraci!

  4. Ano!
    My, co teplou vodu ohříváme ohněm, používáme žitnou mouku do vlasů pouze v ne-zimním období, kdy lze vypláchnout z hlavy vodou přímo ze studny.
    Ale až bude teplá voda… To bude v odpadu mouky! 😀

    • A máte nějaký tip na zimní období?

      Připomnělo mi to mého taťku, který si v létě myje vlasy na zahradě pod hadicí (akorát teda normálním šamponem) nebo jak jsme se o prázdninách jako děcka chodili mýt do řeky. Když dneska vidím, jaká v ní teče špína, přemýšlím, jestli to bylo stejné i tehdy (cca 20 zpět), nebo jsme to jen neřešili…

  5. Domaci modelina (pripomina play doh):
    4 hrnky mouky (ja mela jen zitnou chlebovou, ale v puvodnim receptu byla myslim psenicna hladka)
    1 hrnek soli
    2 hrnky horke vody (volitelne s rozmichanym potravinarskym barvivem)
    2 polevkove lzice oleje
    Smichat, dlouho hnist, az je modelina hotova. Pripomina testo na vanocni pernicky. Dobre se vali a vykrajuje, modeluje, hotove vytvory jsem nezkousela pect, ale kdyz se nechaji par dni vyschnout, ztvrdnou na kamen. Prvni dva dny pouzivani jsme museli modelinu sem tam podsypavat moukou, pak slouzila asi mesic bez uprav. Skladujeme v sacku v chladu, obcas podle potreby potrenou vodou nebo naopak pomoucenou.
    Hitem jsou „dortiky“ se zapichanymi sirkami misto svicek. Dospely pak muze sirky zapalit jako svicky a dite sfoukavat…

    Jeste k moukovemu samponu: nejprve jsem doma nemela zitnou mouku, protoze jime bezlepkove. Umlela jsem si hrst pohanky a pohankova mouka i mastne vlasy myje take vyborne. Vzhledem k cene to ale neni moc zajimava poznamka 🙂

    Alternativa k octu, se nekdo ptal, ja si vlasy myla dva roky sodou a octem. Jedla soda myje skvele, je velice levna (kilove a vetsi baleni z eshopu Fichema), ale je otrava pak jeste oplachovat octem pro vyrovnani pH. Ocet mi nesmrdi a komu ano, muze si oplachovat vlasy roztokem kyseliny citronove, vysledek bude stejny 🙂

  6. Dnes jsem modelinu poprve obarvila. Krom syte karminove barvy ma mnohem mnohem lepsi hnetaci vlastnosti. Proto pisu. At ziji ecka 🙂
    Porad nemuzu sehnat obycejne potravinarske barvy 🙁 jen na vejce s textem „neni urceno k barveni potravin pro primy konzum“ – ale deti slanou modelinu stejne neji.
    Takze do receptury vyse jsem pridala pouze ocet a barvivo na velikonocni vajicka cervene (15 korun, slozeni E 122 a jakysi skrob). V navodu psali rozmichat v horke vode se 2 lzicemi octa, to jsem udelala a roztok pak namichala do smesi soli a mouky.
    Vysledek je uplne uzasny, zadne umatlane ruce, misa, vykrajovatka, nic. Nevim, jestli to zpusobil ocet, speticka skrobu nebo primo barvivo. Snad ocet.
    At se dari.

    • Dekuju, Sarko, za ty tipy s modelinou. Ja to zkusim taky s tim skrobem a octem, prozatim bez barviva, aspon se ukaze, v cem to vezi. Treba z toho bude dalsi clanek. Tady v komentarich muze informace zapadnout, coz by byla skoda.

  7. Zdravím!
    Jestli se Vám můžu vmíchat do diskuze…tak bych popsala svoje nynější začátky. Upozorňuju, že jsem už rok používala přírodní šampóny a tuhá mýdla (určené na vlasy). A nadupaná informacemi z webu a diskuzí začala s žitnou moukou. Každému funguje jiná a jinak, tak jsem začala s obyčejnou žitnou – ne bio a chlebovkou. Nyní nanáším na suché vlasy vyčesané kančím kartáčem a oplachuju VLAŽNOU VODOU (no, na ruce vlažná mi na hlavě připadá studená) a jde krásně jen o trochu déle smýt. Henna trvá daleko déle a marocký jíl…ten trval věčnost. Pracuji v prašném prostředí, takže výsledek je stejný jako u bio šamponu – vydrží den dva. O dovolené ve vedrech s přilbou na hlavě stačí mýt po 5i! dnech. Dnes zkusím napatlat na mokré vlasy, tak uvidím a až ji vypotřebuju, tak zkusím „chlebovku“. Vlasy jsem nikdy netužila, nefénovala přes kartáč a jen výjimečně lakovala pěšinku. Před 3 týdny obarvila (na chemii ) hennou. Tak to je moje zkušenost :-).
    Hezké dny a díky za vtipný článek.

    • Zdravím novou uživatelku žita! 🙂 Dejte pak s delším odstupem vědět, jak jste spokojená.

      Já po více než měsíci stále spokojená velice, dá se říci, že čím dál víc. Vlasy už stačí mýt jen jednou týdně, pro mě samotnou je to jedno velké milé překvapení.

      Jednu negativní reakci na žitné mytí jsem ale zaznamenala, a to od kamarádky, která mi popisovala HOROR, který v koupelně prožila kvůli mému tipu na mytí moukou. Nemožnost mouku vyčesat, půlhodinový oplach, vlasy přesušené a zacuchané k nerozčesání.

      Vlasy jsou zkrátka různé, a proto případně uvítám jakékoliv tipy, co se komu osvědčilo, jak jeho hlava reagovala atd.

  8. Díky vašemu popisu jsem se rozhodla tento zázrak vyzkoušet. Mám vlasy jemné, po umytí rozlítané, neupravitelné a druhý den už u hlavy mastící. Vyzkoušela jsem i drahé šampóny ale žádná změna.
    Po prvním umytí žitnou moukou jsem byla nadšená. Vlasy byly přesně podle mé představy a nebyly hned druhý den mastné, vydržely tři dny bez mytí. Jenže teď asi po čtvrtém mytí pouze žitnou se opět rychle mastí a začínám bojovat s myšlenkou, že si je budu muset umýt šampónem. Nemáte někdo zkušenosti ještě s tou jedlou sodou?

    • Jejda, to mě mrzí. Možná jde jen o nějakou přechodnou etapu, kdy si vlasy zvykají na něco nového… možná počasí, víc stresu… Uvidíte.

      Jedlou sodu jsem nezkusila, zústávám stále u žitné mouky, protože mně se osvědčila. Dnes už dokonce myju vlasy jen jednou týdně – dřív jednou za tři dny. Ale jak jsem psala v článku, nejsem kdovíjak náročná, a když je nejhůř, klobouk nebo pinetkový drdol to jistí.

      Kdyby vám něco jiného přírodního zabralo, dejte vědět.

    • Osobně k sodě nemám důvěru. To snad raději med. Četla jsem o něm, ale nevyzkoušela.
      Sodu používám jen do pračky k pracímu prášku a do vody při pedikůře (funguje skvěle).

  9. Zdravím všechny.
    Tak po dvou měsících mytí vlasů žitnou moukou jsem zase tady.
    Jen dodám k předešlému komentáři. Ve výsledku je mým vlasům úplně jedno jestli používám normální žitnou moukou nebo „chlebovkou“. Snad jen se mi zdá, že chlebovka je jemnější a oplach trvá o minutku dvě déle.
    Stejně tak je jedno jestli na závěr opláchnu vodou s octem. Výsledek je stejný. Jiný kartáč než s kančími štětinami už nepoužívám (ten čistím 1x týdně vodou s bio mýdlem), mám dva. Jeden na denní česání a druhý na pročesávání před mytím vlasů. Barvím pouze hennou.
    Pokud mám volno vlasy myji po 4 dnech. V případě, že mám 12i hodinovou službu (v prachu) musím vlasy umýt po dvou maximálně třech dnech (a to už musím mít culík).
    Vlasy nosím volně, nic jiného na ně nedávám, během dne je „neprohrabuji“ a češu 2x denně.
    Ono to vlastně ani není víc potřeba, protože drží tak jak mají a ani pešinku už nelakuji. Za ty 2 měsíce jsem ji upravovala asi 3x a to jen konečky prstů po umytí rukou!
    Teď mě napadlo, že nejkritičtější je u mě ofina a vlasy, které se při předklonu dotýkají krku. Ale vzhledem k tomu, že nepoužívám pleťové krémy ale oleje, tak to bude asi tím.
    U ŽITNÉ MOUKY ZŮSTÁVÁM!!! Protože mi udělá stejnou službu jako bio šampony (tekuté i tuhé) za minimální cenu. Po několika desetiletích jsem s mými vlasy spokojená a mají tvar jaký se mi líbí. Jsou nadýchané, zdravé a efekt „připlácnuté na hlavu“ zmizel.
    Snad jen ještě… nemluvím o tom. Ví to pouze rodina a dvě kolegyně. A těm když jsem řekla, že si vlasy nemyji šamponem, ale moukou,tak jedna z nich mi odpověděla: „No, když si NEMEJEŠ vlasy, tak se nediv, že ti ten prach v práci na ně vadí.“… tak takhle nějak, dámy, vznikají DRBY!
    Hezké dny všem!

    • Také hezký den a děkuji moc za sdílení dlouhodobější zkušenosti s moukou. Jsem ráda, že je pozitivní stejně jako ta moje. Kdoví, třeba se jednou přírodní metody rozšíří tak, že nám naopak bude připadat zvláštní, že si někdo myje vlasy nějakým roztokem z lahvičky. 🙂 Dříve to přece bez šamponů také šlo.

  10. ahoj všem, po přečtení článku a komentářů, musím přidat moje zkušenosti s mytím vlasů bez šampónu. Nejprve jsem vlasy začala umývat jedlou sodou a občas spláchla jablečným octem. Zpočátku to fungovalo skvěla, ale po asi 2 měsících jsem měla vlasy hodně vysušené, nevzhledné. zkrátka nespokojenost. Hledala jsem dál a dočetla se o žitné mouce a té jsem věrná do dnes, tj. asi přes rok. Před pár týdny jsem si z Fichemy objednala marocký jíl a tím si taky myju vlasy. Přijde mi, že má tendenci vlasy vyživovat – „promašťovat“ ve srovnání s žitnou moukou, která vlasy spíše „vysuší“.

    • I o běžných šamponech se přece říká, že se mají čas od času prostřídat. Pokud vám ale mouka vyhovovala rok, je to už slušná doba. Líbí se mi na ní hlavně to, jak je celé tohle mytí vlastně dostupné, levné, lokální – ekonomické i ekologické.

      • Zdravím všechny,
        před asi třemi měsíci jsem četla o těchto DIY přírodních metodách a velmi mě zaujaly. Už od počátku mě moc nenadchla myšlenky, mýt si vlasy octem nebo sodou, tak jsem rovnou vyzkoušela žitnou mouku. Po 3 měsících musím říct, že jsem maximálně spokojená. Už ani nic jiného používat nechci…jen možná…jak se říká o šamponech, že se mají střídat, tak časem zkusím mouku prostřídat sem tam i marocký jíl, jak jsem se dočetla tady výše – to mě také dost zaujalo. Jen se tedy trochu bojím toto ,,promašťovacího,, efektu. No uvidíme.
        U žitné mouky bylo ze začátku (i přes prvotní obavy) veliké nadšení. Později jsem začala mít problém s vymýváním, ale když vlasy myju zvlášť v předklonu nad vanou, tak nemám absolutně problém a vše jde lehce smýt. Ještě jsem zapomněla dodat, že občas po umytí opláchnu přelivem z heřmánku, protože mám z dřívějška barvené vlasy na blond. Moje odrosty jsou tmavší a heřmánek mi celkovou barvu vždy pěkně sjednotí.
        Jediné s čím se potýkám už od začátku a na co si asi nikdy nezvyknu – Reakce ostatních lidí. Přítel si ze mě přestal střílet teprve nedávno a to nevylučuji, že si ještě sem tam rýpne..především před jeho kamarády, aby měl někoho k sobě, kdo mi to dá ,,sežrat,, :DD
        V běžném životě se o tomto tématu taky s nikým moc nebavím – hlavně kvůli zkušenostem s reakcemi. Mluvila jsem o tom jen s rodinou, kamarádkou a přítelem. Na vysvětlování dalším už ani nemám nervy..:D
        Chtěla jsem se zeptat. Vy používáte mouku do dnes nebo ji s něčím kombinujete ještě?

        Přeji hezký den.

        • Vám taky hezký den! Ano, já jsem zůstala mouce věrná, už to bude snad půl roku?! A pořád dobrý. 🙂 V mém případě nejsou reakce okolí nijak zlé. Už mám takovou pověst eko-experimentátorky, že snad i kdybych si začala mýt vlasy slepičinci a čistit zuby pískem, nikomu by to už nepřišlo divné. 🙂
          Ale nejste první čtenářka, která tenhle problém s reakcemi zmiňuje…

          • Dobré ránko,
            no teď jsem se parádně pobavila…:D:D mýt vlasy slepičinci a čistit zuby pískem..:D to sedí. Asi ani já bych se u Vás nedivila…he 🙂
            Já ještě nejsem až v takové fázi jako Vy, ale taky zkouším, experimentuji a sleduji, co u mě funguje a co zase ne. U žitné mouky stále zůstávám a myslím, že pokud to nebude nevyhnutelné, tak se k chemickým šamponům už nevrátím. Moje kombinace (smíchat 3 lžíce žitné mouky s heřmánkovou vodou do kašičky, vmasírovat do vlasů od hlavy až ke konečkům, nechat asi půl minuty působit, smýt a pak opláchnout ještě zbytkem heřmánkové vody) mi vyhovuje. Dokonce ikdyž jdu spát s mokrou hlavou, tak jsou ráno vlasy v pohodě. Ani žádné kokrhely, chuchvalce atd.. Snad bych i řekla, že jsou kolikrát upravené hned po probuzení 😀 A když se občas chci vyfiknout a vyžehlit si jednou za čas vlasy, tak mi účes vydrží tak 2-3x dýl. Prostě paráda. Celkově mě DIY kosmetika nadchla. Můj domáci peeling si nemůžu vynachválit 😉

            Krásný den

          • Také mám ten dojem, že vlasy nevyžadují až takovou následnou péči, když se myjí moukou. Ale asi to bude individuální. Každopádně díky za tip s heřmánkem. Krásný den!

  11. Pingback: EVOLUCE LESANY aneb O nošení podprsenek, usmrkaných nosech a hlavně jak mě pozvali mluvit na ALLfestival | Sláma v botách

  12. Zdravím, žitnou moukou si myju vlasy asi 2 týdny. Jsem nadšená, vlasy neelekrizují a dobře se rozčesávají. Už roky je barvím hennou, nežehlím je, nefénuji, nekulmuji. Bohužel se mi hodně mastí. Doufám, že se to časem zlepší. Musím si je mýt co druhý den a je to dost otrava, protože je mám dlouhé (do pasu). Je mi jasné, že je to ovlivněno hormony. Když jsem byla těhotná (a taky když jsem plně kojila a neměla menstruaci), stačilo mi mýt vlasy 2 x týdně. Teď fakt musím do druhý den a to ještě ten druhý den musím mít cop, protože jsou hodně mastné. Jediná nevýhoda je ta spotřeba vody.

  13. Holky používá někdo ten žitný zázrak, kterému i začínám věřit na barvené vlasy??? Nerada bych aby s mé bílé blond bylo cosi a kámoška z hrdé černé také…. Teoreticky myslím,že by to mělo být v poho, ale…?

  14. Ahoj všem,
    taky se připojím se zkušeností. Vlasy mám delší, rovné a barvené přes rok henou od khadi pač ta od lushe se mi strašně rychle vymývala a v mezidobí asi rok těžkou chemií jednou za měsíc. Fénuju po každém mytí. Tj. každé druhé ráno. Zkoušela jsem všemožné přírodní šampony, ale výsledky byly katastrofální takže jsem toho na dlouho nechala. Včera jsem narazila na tento článek,ten mě příjemně pobavil a navnadil. Sice jsem neměla mouku jen celé žito tak jsem ho rozmixovala 🙂 a taky to šlo. Na vlasech to bylo příjemné a dolů to šlo krásně. Mnohem lépe než hena. Spláchla jsem to jablečnákem a paráda. Dnes jsem dokonce přesvědčila synátorka (9let) aby to vyzkoušel. Jeho vlasy neznaji žádnou agresivní chemii tak jsem zvědavá jak bude experiment probíhat u něj a zda bude moci „sampon“ vynechat úplně a za jak dlouho.
    Zkusim dát vědět. 🙂
    Všem přeji krásný podzimní den

  15. Ahoj všem,
    tak po 2týdnech jsem toho nechala. Po prvním mytí byly vlasy nádherný. Po dalším to s nima šlo z kopce, i když jsem je myla ráno, byly fakt hrozný. Slepený, mastný, naprosto na omak hnusný až odporný. Zkoušela jsem jak jablečnák tak bez, nic nebylo lepší. A když začaly hromadně vypadávat nechala jsem toho.
    Každopádně u malýho s tím pokračuji a jeho vlasy jsou mnohem lepší. A navic to má raději než obyč šampon.
    Tak si myslím, že až mi více odrostou ty chemicky barvené vlasy, znovu to zkusím.
    Krásný večer všem

  16. Zdravím. Už přes měsíc myju vlasy jen čistou teplou vodou. Po tom měsíci z mastné „přilby“ začíná být pomalu zase normální hříva. Zrovna když jsem uvažovala, že s tím praštím 🙂 Ale potřebuji trochu vyživit a zklidnit pokožku hlavy, tak asi zkusím mouku. Šamponu jsem se vzdala kvůli neustálému svědění hlavy, po dvou těhotenstvích rychle za sebou neustále rozjetý ekzém, šamponů jsem vyzkoušela mraky, nezabíralo nic. Sprchové gely a mýdla nesnesu dlouho, myju se vodou, při holení použiju přírodní sprchový olej od Karla Hadka. Tělo a obličej mažu mandlovým olejem, někdy kokosovým. Na obličej ho smíchám s pár kapkami rakytníkového a ricinového. A ricinový olej na řasy doporučuji, po 3 měsících denního natírání mi výrazně poporostly.

    • Ricinovy olej mi byl doporucen odbornici, ktere skutecne verim, na plet – kapnout ho do olivoveho oleje a vmasirovavat. Kokosovy pry neni pro plet tak vhodny, nebod kuzi vysusuje. Asi na tom neco bude, protoze jsem ho dlouho pouzivala k promastovani a vysledkem byla kuze sice vonava, ale cim dal supinatejsi.
      Nicmene lenost v kombinaci s nedostatkem casu maji za nasledek, ze aktualne nepouzivam na plet nic, jen maximalne trochu striknu ruzove vody, a nakonec jsem taky spokojena. Podobne jsem minimalisticka i v liceni – jen oboci a obcas (obcas!!) trocha stinu.

      Kde ricinovy olej kupujete?

  17. Pingback: Jak jsem se stala profesionální matkou a YOUTUBERKOU (Zakládám YT kanál OPRAVDOVÝ ŽIVOT) | Sláma v botách

  18. Bezva článek :-). Jsem taky tak trochu alternativně praštěná – chleba, bosá chůze, bez masa… O mytí žitnou moukou slyším poprvé, určitě zkusím! Jen mě napadlo, když pečete chleba, zda by šel použít přímo žitný kvas. Výsledek by byl stejný/lepší co myslíte? Díky

      • 😀
        akorát asi pH bude jiné? Mouka je zásaditá a kvásek kyselý, jak by se na to pokožka tvářila… A včera jsem hned zkusila :-)). Po uschnutí super pocit, měla jsem úplně lehkou hlavu, vlasy extra jemné, ale nelítaly, ráno byly takové žíňovité nebo jak to popsat. Kůže fakt nesvědí, je zklidněná, mám ve vlasové části lupénku. Těším se na další mytí, což je bonus, ptž mytí vlasů nesnáším… 😉

  19. Tak jsem si 2x umyla vlasy moukou a musim rict, ze nevim, co si na tom tak holky chvalite. Poprve jsem mela vlasy slepene mastnotou a vypadala jsem naprosto priserne a po dalsim umyti jsem mela vlasy zase slepene a suche. Ano pri myti vlasy padaji mene nez pri myti samponem, ale po myti stejne vypadavaji. Tzadne v tom zadny rozdil nevidim.

    • A opravdu jste použila zde uváděný postup? Pročesání vlasů před mytím kančím kartáčem, namočení vlasů vlažnou vodou, nanesení „kaše“ z tmavé žitné (chlebové) mouky, 2-5min působení a oplach vlažnou vodou?
      Mě to funguje už skoro rok a půl. První dvě mytí byly s úžasnými výsledky. Následující dva měsíce, kdy jsem musela mýt vlasy po 2-3 dnech byly stejné jako když jsem používala bio šampóny. Pak se interval prodloužil na 4-5 dnů, s tím, že třetí den stačilo vlasy opláchnout pouze vlažnou vodou.. Nyní pracuji v čistém prostředí a vlasy si myji moukou každý sedmý den a třetí nebo čtvrtý stačí pouze voda.
      Je mi přes 40 let, vlasy mám prošedivělé od 20i a barvím je hennou. Nelakuji, netužím ani nefoukám snad věčnost. Sportuju, ale ne moc. 2x týdně a to se mi vlasy spotí, proto ten oplach vodou. A vypadávají mi méně i v tomto věku. Během dne je pročesávám maximálně 2x. Jednou ráno, a pak při odchodu z práce (musíme mít síťku na vlasech). A mám jemné vlasy.
      Tak nevím, kde je chyba…

  20. Super článek. Tak si říkám, že jsem se za dobu MD změnila a stejně jako většinu matek to táhné na tu eko vlnu 🙂 PDČ si už kupuji asi půl roku pravidelně, je fakt super. A co žitný šampon, pořád ho používáte? A funguje? Vyhovuje? Dopište nějaký update 🙂

  21. Ahoj, poprvé jsem si umyla vlasy moukou a top! Mám hodně dlouhé vlasy obarvené chemicky na zrzavo, tak snad to bude top i nadále 🙂 . Vlasy jak z pohádky. <3

  22. zdravím všechny moukařky,vlasy jsem si myla teprve 4x,ale já jsem spokojená a myslím,že už u mouky zůstanu.na každého to může působit jinak,já už jsem vyzkoušela všechny možné preparáty na vlasy,ale jak to vypadá mouka bude to pravé ořechové.barvím se na blond už 20let,takže vlasy už jsou dost zničené a lámavé,tak se domnívám,že toto by jim mohlo prospět.

    • Dejte z odstupu vědět, jak jste spokojená. Já po roční zkušenosti mouku střídám s běžným šamponem, dle toho, jak moc zrovna v koupelně spěchám. Mouku používám častěji než šampon.

      • opět zdravím moukařky abych sdělila,že stále jedu na mouku a jsem maximálně spokojená!škoda že jsem to nevěděla dřív,mohla jsem moukovat už dávno.jenom takový poznatek,když si barvím vlasy,tak mi to nějak nešlo vymývat,trvalo to dlouho,asi barva a mouka nejdou,bylo to patláma matláma patláma,tak jednou za měsíc při barvení dávám šampon,ale zkoušela jsem to jen jednou,tak možná to ještě vychytám.no a celkově se mi zdá,že vlasy jsou takové pevnější a nadýchanější,po šamponu jsem je měla hned zplihlé druhý den,takže za mě jedině mouka!hezký den 🙂

        • Moukařko Mášo, díky za sdílení dlouhodobé zkušenosti, ta je vždycky nejcennější! Snad to bude užitečné pro ty, kdo s myšlenkami na mouku ve vlasech také koketují, ale ještě se nerozhodli.

  23. Tak to bude skoro dva roky, co používám na mytí vlasů jen mouku. A páč jsem přišla o kadeřnici, tak jsem musela k jinému. A byl problém. Na sucho bez mytí nestříhal, tak jsem si donesla svůj bio šampon a… sestřih OK, i bez laku a tužidel se obešel, ale vlasy vydržely načechrané jen do té doby než sem sundala čepici. S moukou není problém, to nosím kšiltovku i v létě, přilbu na kolo a brusle a vlasy nejsou připláclé na blbečka jako po šamponech. Takže hned šla na hlavu zase mouka a byla jsem spokojená. Myslela jsem, že ta doba, kdy jsem šla hned od kadeřnice pod sprchu je už za mnou… tak není, ale tentokrát je to k užitku věci a spokojenosti. Mějte se fajn a držím Vám palce, ať jste spokojené jako já!

  24. Misto zitne jsem vzala psenicnou.

    Z vlasu nesla zcela vymyt!
    Hrudky ztuhly na vlasech!

    Zkusim namocit vlasy do vany:)

    Pisete, ze zitna smyt jde!

    Jaky je v tom rozdil?
    Proc psenicna smyt nejde?
    (Nechala jsem dlouho odstat?…asi den… Vytvorilo se kvasene testo s bublinkama:)

  25. Misto zitne jsem vzala psenicnou.

    Z vlasu nesla zcela vymyt!
    Hrudky ztuhly na vlasech!

    Zkusim namocit vlasy do vany:)

    Pisete, ze zitna smyt jde!

    Jaky je v tom rozdil?
    Proc psenicna smyt nejde?
    (Nechala jsem dlouho odstat?…asi den… Vytvorilo se kvasene testo s bublinkama:)

    Jinak jsem cetla s foto evidenci, ze soda+ocet dlouhodobe vlasy znici a kv.pH soda ani ocet na pokozku ani vlasy nepatri!!!
    Ocet pouze v pomeru 1:8 na oplach, jinak prilis kysele pH.

    • Pšeničnou mouku nepoužívejte, ta má hroznýho lepku, takže se fakt lepí. Podobnou zkušenost tu psal i někdo další. Žitná mouka funguje, ale taky bych s oplachování neváhala, jako s šamponem, nanést, promnout, spláchnout. důkladně spláchnout. 🙂
      K tomu octu… já ho nepoužívám, takže osobní zkušenost vám nepovím. Ale zředění dle mého nemůže být na škodu, to mi říká selský rozum.

      Ale stejně bych vás s těmi bublinkami ve vlasech chtěla vidět. Vy jste snad trumfla i mě 🙂

    • Re: Hana 17.04.2018 – dovolím si zareagovať – sódou bikarbónou si vlasy umývam už… no hádam 5-6 rokov. Som dosť vlasatý, keď som používal bežné šampóny, musel som si ich umývať každé 3-4 dni (mastné) odkedy som prešiel na no-poo, tak si ich umývam len preto, že by sa to patrilo 🙂 …. Stačí v pohode raz za 2-3 týždne (samozrejme záleží aj od vykonávanej činnosti) – nie zvieratká si nepestujem 🙂 …. Ani ocot mi nerobí žiadne problémy – používam jablčný (2-3 pol. lyžice na 1l vody – od oka) + cca 4 kvapky čajovníkového éterického oleja (prípadne iný – podľa nálady) Ak by to nemalo dobrý účinok, tak sa vrátim späť k šampónom, alebo dám „praktický“ zostrih už dávno… Samozrejme občas ak nieje iná možnosť použijem aj šampón.
      Pár razy som skúsil aj s ražnou (žitnou) múkou problém bol, že bola celozrnná 🙂 (prášilo sa mi z hlavy) pred mesiacom som dal špaldovú – podobný efekt ako s pšeničnou 🙂 niečo ako žuvačka vo vlasoch…
      Michal

  26. Dobrý den mě by moc zajímalo jak je to s odpadem po dlouhodobém mytí žitnou moukou? Jde o to, že v koupelně nemáme jak odpad vyčistit tak, abych to neucpala. Díky moc

    • To je slabina. Vanu je zapotřebí potom velmi důkladně vymýt, nešetřit na vodě. I tak se odpad zalepuje, obzvlášť pokud máte jako já dlouhé vlasy. Důkladné vyčištění je prostě čas od času třeba.

  27. Dobrý den. Pdc časopis mam od jeho začátku a nad moukou už jsem mnohokrát uvažovala, ale ten odpad me odrazuje. Máme starý dum=Stare potrubí a manžel lehce paranoidní z vidiny rozkopaneho domu kvůli odpadu. Ale zas si říkáme, že umyt mísu od chleba je podobná zátěž? Na delší vlasy stačí ta lžice mouky? Jak čistíte odpad ekobio? Diky

    • Prolejvam horkou vodou, sodou a octem. A samozrejme pouzivame zvon. Jo a manzel obcas taky nadava. 🙂 S tim testem na chleba je to dobry postreh, problem je ale spis v tom, ze v drezu se nepletou jeste vlasy. Vlasy + mouka ale bohuzel nejsou dobra kombinace. Ale neni to nic, co by se nedalo zvonem a vyse zminenymi pomocniky resit. Tak to muzete treba zatim jen zkusit a uvidite, jestli u mouky zustanete nebo ne.

    • Odpad (odtok) sa upcháva „sám od seba“ už len tým, že sa umývajú ruky. Čistenie každého odpadového potrubia je „zážitok“ a žije si (doslovne) vlastným životom. Všetko ostatné, čo odteká do odpadu je „bonus“ navyše. Mastnota je asi najväčší problém – to sa samozrejme poväčšinou týka kuchynského odpadu…
      Murphyho zákon o odpade: „Čo sa môže upchať, upchá sa v najnevhodnejšom čase a mieste…“
      Vlasy – ideálne je vkladať do odtoku sítko (také, aby malo čo najväčšiu priehlbinu – dostať bežne v domácich potrebách) a samozrejme z neho vlasy stále vyberať – hlavne kratší vlas sa časom vyplaví do odtoku (na krátke vlasy moc nefunguje) – dosť domácností ho v kúpeľni nepoužíva.
      Oplachovanie múky z vlasov – zatiaľ sa mi osvedčilo ponoriť vlasy do vedra (kýbl, kbelík) s vodou (cca 10 litrov) a „vyčvachtať“ ich (možnosť použiť dažďovu vodu – prípadne zo studne – bez chlóru…). Príde mi to rýchlejšie a oveľa ľahšie, ako len sprchovať. Kľudne použiť aj 2x (po druhom oplachu je voda viditeľne číra)- a až potom osprchovať. Kto má pocit že by to jeho odpadové potrubie nezvládalo, tak je potom vodu z vedra ideálne vyliať na kompost (eko-logický postup) alebo aspoň do toalety (eko-nomický postup) – tá má väčší priemer odpadovej rúry… Samozrejme, viezť vedro s vodou na záhradu ktorá je za mestom asi nieje dobrý nápad 🙂
      Inak, dávam si 3 kopčité lyžice múky a mám pocit, že je to stále málo 🙂
      Michal

  28. Zdraví Máša,zprávy:už rok jedu na mouce,spokojená velice!a těch peněz co jsem ušetřila!když je mouka v akci za 22.90 tak pytlík mám na 7měsíců,stačí mi jedna hodně plná polévková lžíce,nedělám to moc husté,je to zbytečné.Nechám asi 5 minut odstát a pak plácnu na vlasy.
    pro ty co se bojí ucpaného potrubí mám jednoduchou radu(píše i Michal nade mnou)tu největší moukovou nálož oplachuju do kyblíku(nebo lze i lavor)a pak vleju do záchodu,švagrová bydlí na vesnici a vylije to prostě na hnůj(nebo kanál)tak se toho nebojte a:mouce zdar! 🙂

  29. Zdravím,někdo má na hlavě máslo,já už 2roky mouku a jsem moc spokojená,už ani nedávám plnou polévkovou lžíci,úplně stačí jen zarovnaná.pouze když si barvím vlasy tak použiju šampon,to jsem ještě nevychytala,ale jinak jen mouku.ale koukám,že tu žádná nová moukařka nepřibyla,čím to?že by holky nečetly?tak mouce zdar!

  30. Ahoj, ja pouzivam mouku uz pul roku. Zkoušela jsem mezitím i marocký jíl a reethu. Zkusila bych i žloutky, ale nechce se mi jima plýtvat, raději rostlinné varianty. Musím říci že já osobně jsem s moukou nejspokojenější z toho co jsem zkusila. Jíl mi vlasy až moc uhlazuje a to samé ta reetha, o které se říká, že je dobrá na objem. Mě vlasy naopak uplácává k hlavě a hodně je zjemňuje, že jsou jak chmíříčka, věřím ale že tohle naopak někdo chce. Ta mouka má ale i minusy, kvůli kterým jsem zkoušela ty další varianty, u mě je to třeba její chlebová vůně, i když se to snažím co nejlepe vymýt, tak jsem cítit jak chleba, blbé je že když se opotím tak to smrdí jak bezdomovec. To je zároveň i druhé minus – obří spotřeba vody. Mám vlasy dlouhé a husté. Chci zkusit eterické oleje aspoň na ten smrad. Další věc je když jedu někam, kde mají malý proud vody, tak to nejsem schopná vymýt. Myju si vlasy co tři dny, to už je nutnost ten třetí den. Jinak jsem ale spokojená a už na vlasy tolik nenadávám jako dřív. Také mě přestala tak svědit hlava jako to bylo dříve. Takže doporučuji a u mouky stále zůstávám, uvidím co bude za další půlrok.

    • Děkuju za sdílení zkušenosti. Ta chlebová vůně (smrad) mě ale překvapuje. Já ten dojem vůbec nemám. Nakysle smrdí (voní?) kvásek, ale samotná mouka? Připadá mi, že je bez zápachu. Éterické oleje pomoct můžou. Citrusy budou spíše odmašťovat, naopak levandule, cedrové a santalové dřevo hydratovat, pečovat o kořínky i konečky. Jejich vůně ale nevydrží ve vlasech moc dlouho. Přece jen jsou to terpeny – rychle se uvolňují do vzduchu. Ale podpoří péči. No zkuste to a třeba zase napište, určitě si to tu další experimentátoři rádi přečtou.

  31. Ahoj holky, dáváte tu mouku na vlasy jenom jednou – pak opláchnout a hotovo? Nebo dvakrát? = opláchnout, namoukovat, opláchnout, znovu namoukovat a opláchnout….? 🙂 Díky J.

  32. Dobrý den všem, četla jsem celý článek, ale již ne celou diskuzi, proto se omlouvám, pokud tady již někde ta informace padla. Co se týká mouky, tak i při vaření je známo, že je lépe s ní pracovat „na studeno“. Protože jakmile se použije teplá voda, nejen že dělá pucky, ale také tvrdne, dělá těsto 🙂 Tedy mně se osvědčilo rozdělávat kašičku normálně ve studené vodě (a dělat ji hustší), a vlasy oplachovat vlažnou vodou a nikdy jsem s vymytím problém neměla. Vlasy mám dlouhé cca pod ramena. Chápu, že pro někoho, kdo si myje vlasy vzpřímeně může být oplach vlažnou vodou problém. Já si každopádně myji vlasy již léta sólo nad vanou v předklonu a to i z toho důvodu, že se mi vždy lépe vyplachovaly, i od lupů, co mě trápily, a také se pak i vždy lépe rozčesaly (než když jsem je mydlila na stojato). Tak třeba to také někomu pomůže. No každopádně na konci listopadu se chystám ostříhat zcela na krátko a vyzkoušet metodu mytí pouze vodou 😀

    • Ahoj Jano, moc díky za sdílení zkušenosti. S tou teplotou vody to zní dost logicky. No jooo, ale já studenou vodu zvládám pouze přes léto. Teď je mi zima i pod peřinou. 🙂 Každopádně díky moc a pozdravuju další „no poo“ fanynku.

  33. Dobry den, taky uz meju dlouho jen moukou. Mam vlasy sussi a tak do kasicky pridavam jeste pat kapek oleje. To by melo pomoct, pokud mate po zitne mouce vlasy prilis suche.

  34. popíšu,jak si meju hlavu-do hrnku vrchovatou lžíci žitné mouky,vrchovatou lžičku sody,jablečný octa dám tolik,aby to šlo dobře michat,krásně bylo hladké-konzistence asi jako na lívance. Pak přidám trochu lžic teplého odvaru bylin-aby to nebylo tak studené.Naleju na hlavu a tak dvě minuty meju jako šamponem,pak spláchnu vodou a nakonec proplachuju v odvaru bylin-kopřiva,bříza,lopuch,ořechové listí ap.Proti dřívějšímu šamponu ,kdy jsem si myla 2x do týdne,ted stačí jednou za týden.

    • Wau, to je slušná domácí alchymie. Já většinou v koupelně fofruju, takže mouka je moje maximum. Ale děkuju za všechny čtenáře za tip, určitě je tu někdo, kdo si tu prácičku navíc se svými vlasy rád dá. 🙂

  35. Ahoj všem,pokus jedlá soda jablečný ocet se mě též na melírované jemné vlasy neosvědčil.Je doba ,kdy mohu díky ošetřovačce vyzkoušet dlouhodobě a tak jsem se vrhla do mytí vlasů žitnou moukou + olej z bambuckého másla.Dle rady jsem pracovala s chladnější vodou a oplach pouze vlažnou vodou vše šlo super bez problému smýt.Výsledek mě překvapil. Uvidím ,jak dlouho vydrží nemastné,myla jsem doposud obden.

  36. S moukou teprve začínám. Tak uvidíme. Co jediné mě ale na článku vadí je popisek pod Vaší fotkou… No make up? Proč tedy vidím modré stíny řasenku a rtěnku ???? nejsem zastánce pouze přírodní krásy… žádná lesní žena nebo tak. Jen se mi nelíbí když někdo podle článku tak sympatický se musí dělat „lepším“ než je. Ani nevím proč,jindy bych to přešla…ale Vy jste hezká, tak proč nás ještě taháte za nos co?

    • Pomoc, ale já po vylezení z vany fakt nebyla nalíčená, natož abych měla rtěnku. Tu nepoužívám a ani už žádnou doma nemám nejmíň 8 let (co se narodila dcera a já se „rozešla s civilizací“). A modré stíny jsem naposled vlastnila naposled v pubertě.
      Takže to beru jako milou lichotku a děkuju. 🙂
      PS. Ty vlasy myju moukou dodnes. Už čtyři roky, neuvěřitelný jak to letí…

      • Ještě k tomu dodám, že já se za lesanu taky vyloženě nepovažuju (nebo jak kdy a jak v čom:-)) a ne že bych se nikdy nelíčila, mezi lidi se ráda upravím. Ale rtěnku už opravdu nesnesu. Když stíny, tak nějaké hnědé, a vrcholem mého líčení je, že si zvýrazním obočí a jednou za 6 – 8 týdnů si zajdu ke známé nalepit řasy, abych ani na tu řasenku nemusela sahat a večer co večer se odličovat.
        Po letech, kdy jsem hodně trpěla na akné a musela ho maskovat pod centimetr make-upu, si užívám, že už s pletí problémy nemám, a líčím se proto jen minimálně. A je mi krásně. 🙂

  37. Tak už to bude skoro 5 let, co si myju vlasy žitnnou moukou. A kupodivu si už zvyklo i mé okolí :-)! Spokojenost po všech stránkách trvá a nehodlám to měnit.

  38. Zdravím, děkuji za vase zkušenosti. Některé jsem přečetla. Já začala s zitnou moukou cca před rokem, po letech přírodních šamponů a občas jílu. Mouka je z dosud vyzkoušeného zdaleka nejlepší.
    Mé dlouhé velmi jemné vlasy snad poprvé můžu nosit na volno i dny po umytí, drží tvar, hezké i bez opakovaného česání hřebenem, stačí sundat sponu a protřepat rukou. Mastí se méně. A navíc jsem mouku začala používat i jako suchý šampon. Tedy když se mi vlasy ráno před odchodem do kanceláře už nezdají a není čas na mytí a sušení, sypnu do nich rukou trochu mouky, prohrábnu a protřepu hlavou dolů nad vanou, tamtéž pročešu, hodím sprchu krom hlavy, aby nezůstala někde na krku mouka a jdu. Vlasy pak vypadají další 3 dny skvěle. Přeju vám všem hodně radpsti z návratu k přírodě, je úžasný. Jo a nikde se s těmito metodami netajím, naopak, dělím se o ně. Zvláště pak s těmi, kdo obdivují změnu vlasů k lepšímu.

  39. Skvělý a vtipný článek 🙂
    Situace zoufalství při prvním smývání – jako bych se viděla při mých všelijakých pokusech o bio život 😀 😀

    Dnes jsem poprvé vyzkoušela mytí žitnou moukou. Vlasy jsou super, trošku jsem se bála rozčesání bez použití kondicionéru (dlouhé vlasy), ale bez problémů. Jenom mě dopoledne trošku štípala kůže na hlavě, ale přisuzuju to šoku z přechodu na něco jiného než šampon (byť přírodní).
    Objevila jsem jeden pramínek se zaschlou moukou – teď už asi zaschlým kváskem, ale příště už to bude dokonalé! Díky za tip 🙂

  40. Skvělý a vtipný článek 🙂
    Situace zoufalství při prvním smývání – jako bych se viděla při mých všelijakých pokusech o bio život 😀 😀

    Dnes jsem poprvé vyzkoušela mytí žitnou moukou. Vlasy jsou super, trošku jsem se bála rozčesání bez použití kondicionéru (dlouhé vlasy), ale bez problémů. Jenom mě dopoledne trošku štípala kůže na hlavě, což přisuzuju šoku z přechodu na něco jiného než šampon (byť přírodní).
    Objevila jsem jeden pramínek se zaschlou moukou – teď už asi zaschlým kváskem, ale příště už to bude dokonalé! Díky za tip 🙂

  41. Tak jsem tady po dlouhé době a hned mám dotaz. Po po lehkém prodělání (všichni víme čeho) mi začaly o hodně více padat vlasy. Sice už jsem vyzobaná slunečnice, ale tohle je fakt víc vlasů i k věku.
    Začala jsem do mouky přidávat mletou kávu i s logrem místo vody.
    Napadá někoho z vás ještě něco, co by mohlo zabrat? Díky moc za každou radu!

  42. Po čtyřech letech na mouce vás zdraví spokojená Máša. Nedám na mouku dopustit, je to super. Zředěný jablečný ocet místo kondicionéru už jen skvěle doplňuje přírodní péči o vlásky. Moukařkám zdar.

  43. Po půl roce používání mouky si to už jinak představit neumím. Teď balím na dovolenou a mistička na přípravu mouky pojede se mnou – nedávno jsem zbaběle v rychlosti použila šampon a už takovou hloupost neudělám. Hezké dny všem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *